Головна » Статті » Мої статті

Виховний захід "Таємниця Шекспіра"

Ведучий. Наша  зустріч присвячена епосі Ренесансу, одній  з найвеличніших  в історії людства, що докорінно змінила  шляхи подальшого розвитку та й саме обличчя європейської  цивілізації. Коли ми говоримо про Відродження, в нашій уяві постають шедеври ЛЕОНАРДО ДА ВІНЧІ І РАФАЕЛЯ, МІКЕЛАНДЖЕЛО І БОТТІЧЕЛЛІ, ПОЕЗІЯ ПЕТРАРКИ І ВІЙОНА, РОМАНИ РАБЛЕ І СЕРВАНТЕСА, НОВЕЛИ БОККАЧЧО, П’ЄСИ ШЕКСПІРА І ЛОПЕ ДЕ ВЕГА.

Ведучий. Найбільш характерною рисою епохи  був гуманістичний світогляд, що утверджував велич і винятковість земної людини, її гідність. Цінність індивідуальності, радісне сприйняття життя.

Танок (епоха середньовіччя)

 Ведучий. На думку нобелівсьго лауреата ірландського походження Джеймса Джойса: «…З усіх великих людей – Шекспір  найзагадковіший. Єдине, що ми знаємо про нього, це те, що він жив і страждав». Хто ж це?.. Спробуємо дізнатися якомога більше про цю загадкову постать доби Ренесансу – Вільяма Шекспіра. 

Ведучий. Сьогодні ми здійснимо незвичайну подорож – подорож у часі, символ якого підкаже нам напрямок. Так, славнозвісний Біґ Бен вказує нам на Великобританію, а ось квитки  до театру Глобус – найвеличнішої культурної колиски Англії.

Ведучий. Який він театр «Глобус»?

Знаходиться за південною межею Лондона. Театр схожий на майданчик овальної форми, оточений високою стіною, з внутрішнього боку якої розташовано ні ложі для аристократії, над ними – покрита соломою галерея для заможних жителів міста. Решта глядачів стоїть з трьох боків сцени. Вистави у цьому театрі проходили без антрактів і майже без декорацій. Але костюми ж, у яких виступали актори, виготовили дуже ретельно і вони відповідали певній епосі. Жіночі ролі виконували юнаки.

Театр вміщав 1200 глядачів. Публіка була  різноманітна. Поряд з молодими дворянами та чепурними дамами знаходилися представники найширших верств населення: торговці, ремісники, студенти, матроси. А от представників поважної лондонської буржуазії зовсім мало, вони надто ощадливі та розсудливі, з презирством ставилися до розваг, вважаючи їх марнотратством.

До речі, перша постановка трагедії «Гамлета» відбулася саме на сцені «Глобусу», в якій сам драматург грав Привида.

 

Ведучий.  

Жодний твір мистецтва не викликав до себе такого інтересу з боку інтерпретаторів, як це було з трагедією «Гамлет». Покоління філософів, мистецтвознавців, психологів, критиків, письменників діячі театру намагалися розкрити таємницю надзвичайної популярності цієї п’єси, що не має ані часових ані національних, ані вікових обмежень.

Ведучий.

Світ – театр,

Де  всі чоловіки й  жінки – актори.

Тут кожному приписаний сій вихід,

І не одну з них кожне грає роль.

 

Перегляд уривку вистави монологу Гамлета «Бути чи не бути?» у виконанні В. Висоцького.

Ведучий.

Що відомо шекспірознавцям про поета сьогодні?

Зараз це може викликати подив, але ніхто з сучасників Шекспіра не взяв на себе труд написати біографію великого поета та драматурга життєписи складалися для аристократів, святителів та великомучеників. Тільки у 18 столітті прийшло розуміння великої цінності кожного шекспірівського слова. Але тоді ж і виявилось, що про людину, творами якої  захоплювався весь світ, не збереглося майже нічого: ні рукописів,ні документів. Пошуки почалися надто пізно, коли пішли з життя останні свідки, яким пощастило застати генія на землі. Збирали по крихтах: записи про хрещення(купчи), театральні афіші, рахунки. Пошуки по архівах, бібліотеках, музеях, церквах продовжуються і по сьогодні.

Ведучий.

Про  англійського драматурга відомо значно більше, ніж на початку вивчення його життєвої та творчої спадщтги. З усього, що про нього написано, можна скласти бібліотеку з 25 тис. томів. Серед них знайдуться і ґрунтовні біографії  із використанням документів. Більше мільйона  людей «харчуються» шекспірівською творчістю. І це не тільки видавці, літературознавці,  історики, письменники, діячі кіно й театру. Це нагадує реванш, хоча і запізнілий.

Перед нами постає загадкове питання – таємниця Шекспіра: вигадка чи реальність?

  1. Учень.

… Хто є Шекспір?

 Чи був він?

Білі руки підводять вчені – їм бракує слів.

Чи був він – той актор,

Чиї перуки вкривали наймудрішу із голів?

  1.  Учень
  2. ы здесь, ты жив – но имя, но облик свой, обманывая мир, ты потопил в любезной Лете. И то сказать: труды твои привык подписывать – за плату – ростовщик, тот Уильям Шекспир, что тень играл в «Гамлете».
  3. Учень.

Про Шекспіра правди не знає ніхто, є лише легенди, думки, деякі документи і його величні твори…

 

Декламація уривку «Не всё так просто» .

Гул затих, я вышел на подмостки,

Прислонясь к дверному косяку.

Я ловлю в далёком отголоске,

Что случится на моём веку.

На меня наставлен сумрак ночи

Тысячи биноклей на оси

Если только можно, Аве, Отче,

Чашу эту мимо пронеси

Я люблю твой замысел упрямый,

Но  играть согласен эту роль,

Но сейчас идёт другая драма

И на этот раз меня уволь.

Но продуман распорядок действий,

И неотвратим конец пути.

Я один… Всё тонет в фарисействе,

Жизнь прожить не поле перейти.

Ведучий. А чи знаєте ви, що Вільям Шекспір найбільш таємнича людина на рубежі XVІ – XVІІ століть, людина з якої  так і не змогли зняти маску таємничості.

Танок з маскам

Ведучий.

«претендентів» на місце особи того, чиї твори публікувалися під псевдонімом «Шекспір», нараховуєть близько шести десятків, і у кожного є свої прибічники, причому, кожний із них упевнений, що тільки його кандидат і є справжній Шекспір.

Ведучий

 Хто ж ці «інші», так би мовити, «претенденти на трон»?

Перша – королева Єлизавета 1.Вона знала давньоєврейську, грецьку, латину, любила історію, розбиралася в юриспруденції. Але чи пристало королівській величності писати для лицедіїв? І зовсім не сумісно з її монаршою гідністю домовитися з кимось з сучасних поетів.

Ведучий

Абсолютно фантастично виглядають кандидатури на кшталт «монахині» Енн Уетлі або Енн Шекспір, дружини поета. Насправді, обидві Анни – одна особа. Енн Уетлі з’явилась, завдячуючи помилці писаря, що складав документ по справі якогось Уільяма Уетлі.

Ведучий

Перерахуємо і інших претендентів, яким приписують шекспірівські твори тільки тому, що вони (претенденти) знатного походження.

Це Френсіс Бекон, найосвіченіша людина свого часу; Уільям Херберт, граф Пембрук; Ружер Маннерс, Крістофер Марло…

Скажемо, що деякі з них (ми всіх не назвали) дійсно цікавилися поезією, опікувалися поетами і Шекспіром серед них, але немає жодних відомостей про причетність когось із них до його творчості.

Є тільки опосередковані факти про те, що вони отримали хорошу освіту, знали багато  інтриг при дворі, багато подорожували Європою, знали мови, любили літературу і театр.

Ведучий. В історії зображення розвитку людських почуттів Вілья Шекспір зосереджував увагу на трьох найважливіших темах: КОХАННЯ, ЖИТТЯ, СМЕРТЬ. Англійський драматург опоетизував ці сили земного буття, надав їм ліричного забарвлення. 

Діалог Любові та Серця

 Жила – була любов. Так – так, саме так. Жила – була любов. Маленька, непомітна та абсолютно нікому непотрібна. Вона мандрувала світом у пошуку сердець, які б відкрилися їй. Але серця мовчали. Їм будо добре без кохання. Та за вікном була зима. Любов замерзла. Їй дуже хотілося увійти у чиєсь серце та залишитись там хоча б ненадовго, щоб встигнути трохи зігрітися та відчути себе живою. Проходячи повз одну дівчину, любов почула биття серця, вона запитала його:

  • Можна, я поживу у тебе?

Серце завмерло на хвильку та пробуркотіло з подивом:

  • А це не боляче?
  • Зовсім ні!!! Ти тільки відкрийся…
  • Як тепло стало… як затишно… А ти не підеш?
  • Ні …

Ведучий. Але ж закохуються лише навесні.

Ведуча. Неправда.

Ведучий. Закохуються лише для насолоди.

Ведуча. Не завжди.     

Ведучий. Закохуються лише юні.

Ведуча. Не вірю.

Ведучий. Закохуються всі!

Інсценізація уривку з трагедії «Ромео та Джульєтта»

Ведучий.

Час їх з’єднає, сили дасть коханню,

Й солодкі втіхи зменшить їх страждання

Танок (загибель закоханих Ромео та Джульєтти)

Ведучий.

Що стало наріжним каменем «Шекспірівського питання»?

Син рукавичника і актор «Глобуса» не отримав належної освіти, не знав мов, не подорожував іншими країнами. Але чи є це приводом для того, відмовити у геніальності.

Ведучий

Звернемося до письменника Ендерсона М.Бетена, члена американської шекспірівської асоціації,  автора «Шекспірівської енциклопедії». В ній 1500 сторінок,100000 статей й 1500000 слів. Майже вдвічі більше, ніж в англійській Біблії (744746). Крім повного списку слів, використаних Шекспіром, наведені ще й дані, де - в якій п’єсі, акті, сцені, вірші – знаходиться кожне слово. Підраховано, наприклад, що слово «любов» зустрічається 2259 разів, а «ненависть» - тільки 229.

Не знаю,  який висновок тут можна зробити, але різниця в цифрах говорить сама за себе.

Ведучий. Ім’я Шекспіра завжди було оповите таємницею. Від нього не залишилося ні рукописів, ні прижиттєвих портретів, ні відгуків сучасників. Із-за чого з’явилося безліч міфів та гіпотез. Але  чи була ця людина в дійсності тією, за кого ми її приймаємо?

Ведучий. Вільям Шекспір складна багатогранна особистість. Його душевні поривання виринають з глибин душі через сонети, складні філософські монологи героїв трагедій. 66 сонет набув особливого визнання і став з відомим; він перекладений на багато мов, мабуть, тому що він зрозумілий людям у всі часи, бо в ньому говориться про те, як прожити життя і зберегтися  як особистість.

Декламація 66 сонета

Я кличу смерть – дивитися набридло

На жебри і приниження чеснот,

На безтурботне і вельможне бидло,

На правоту, що їй затисли рот,

 

На честь фальшиву, на дівочу вроду

Поганьблену, на зраду в пишноті,

На правду, що підлоті навдогоду

В бруд обертає почуття святі,

 

І на мистецтво під п'ятою влади,

І на талант під наглядом шпика,

І на порядність, що безбожно краде,

І на добро, що в зла за служника!

Я від всього цього помер би нині,

Та як тебе лишити в самотині?

Ведучий

Сьогодні ми прощаємося з Шекспіром, проте не назавжди. Відкривайте книги Шекспіра, читайте їх, і ви знайдете в них чудовий світ добра і справедливості. Він вчить нас мужності, стійкості й благородству. Гамлет заповідав людям всіх віків завжди вважати себе особисто відповідальними за недосконалості й біди на землі. Він до кінця залишається людиною - людиною в самому високому значенні слова, і цим він близький нам.

Оце і є той „ рятівний круг ” для людства, а ще любов до ближнього, уміння прощати, милосердя, доброта. Як сказав наш сучасник М. Луків, продовжувач кращих традицій гуманізму у своїй поезії.

Декламація поезії М.Луківа

Не зобидь ні старця, ні дитину,

Поділись останнім сухарем,

Тільки раз ми на землі живем,

У могилу не бери провину.

Зло нічого не дає, крім зла,

Вмій прощати, як прощає мати.

За добро добром спіши воздати,

Мудрість завше доброю була.

Витри піт солоний із чола

І трудись, забувши про утому,

Бо людина ціниться по тому.

Чи вона зробила, що могла,

Скільки сил у неї вистачало,

Щоб на світі більше щастя стало.

Ведучий

На могилі Шекспіра є напис, який належать самому поету. У перекладі ми прочитаємо:

Друг, ради Господа, не рой

Останков, взятыз сей землёй;

Нетронувший блажен в веках

И проклят, тронувший мой прах.

Кістки генія залишилися незайманими,чого не скажеш про його спадок, який він подарував світові.

Кому б не намагалися приписати безсмертну славу, Шекспір був і навіки залишиться Шекспіром.

Хто тільки не намагався поставити під сумнів авторство, або зовсім спростувати Шекспіра: Марк Твен, Чарлі Чаплін, Фрейд. Недоброзичливо висловлювався про нього Лев Толстой. Але я пропоную розділити думку Гейне: «Спочатку Господь Бог, потім Шекспір».

Ведучий

Шекспір – одне із чудес світу, яким не перестаємо дивуватися: історія рухається гігантськими кроками, змінюється вигляд планети, а людям все ще потрібно те, що створив цей поет, віддалений від нас декількома століттями. Побут, характери, обставини, зображені  в його драмах, водночас далекі від наших, і тим паче, в тому, що зобразив, відчувається та вища правда, яка  доступна тільки самому великому мистецтву. 

Категорія: Мої статті | Додав: Таня (09.02.2015)
Переглядів: 965 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar